sobota, 16 lipca 2016

Czy warto odwiedzić taras widokowy na zamkowej wieży w Poznaniu?

W stolicy Wielkopolski brakuje punktów widokowych, z których można by podziwiać panoramę tego pięknego miasta. To znaczy brakowało, bo niedawno miało miejsce oficjalne otwarcie tarasu widokowego na wieży zamku królewskiego. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale również fantastyczne miejsce na urban sketching. Zresztą mam na to dowody! :)Taras widokowy udostępniono dla zwiedzających 26 czerwca, w 721 rocznicę koronacji Przemysła II na króla Polski. Kilka lat temu budowa tego zamku – bo trudno to nazwać odbudową, skoro nikt tak naprawdę nie wie, jak zamek wyglądał – podzieliła mieszkańców Poznania. Wiele osób zarzuca architektowi ahistoryczność projektu. Jest to też prawdopodobnie jeden z najnowocześniejszych zamków, ponieważ posiada windę… ale nie każdy byłby w stanie pokonać 200 stopni na szczyt wieży, żeby napawać się widokami. Złośliwi twierdzą, że z tego tarasu rzeczywiście rozpościera się najpiękniejsza panorama Poznania… bo nie widać stąd zamku.;)

Jakby nie było, winda zawozi chętnych, którzy kupili bilet (normalny 12 zł, ulgowy 8 zł) na 6 piętro, gdzie przez szyby widać jak na dłoni starówkę z ratuszem, Ostrów Tumski z katedrą, Okrąglak, plac Wolności i Uniwersytet Ekonomiczny, na którym kiedyś był taras widokowy. W oddali widać też wieżowce z odległych osiedli. Można też wejść trochę wyżej i spomiędzy ceglanych blanków podziwiać niemal te same widoki czując we włosach wiatr. Moim zdaniem warto odwiedzić tą nową atrakcję, ale dla tych, którzy nie mogą się tam wybrać, przygotowałam małą fotorelację.

Jak widzicie można stąd zrobić fantastyczne zdjęcia, ale dla mnie to nie jedyna zaleta. Można też stąd rysować, choć to spore wyzwanie. Z mnóstwa różnych widoków trzeba wybrać jeden, co nie jest proste. No i rysować trzeba na stojąco.


U stóp wieży jest też piękny widok na ratusz, gdzie świetnie mi się rysowało. Spotkałam tam młodego rysownika z Małopolski, który przyjechał do Poznania tylko na dwa dni. Odbył się więc nieplanowany sketchcrawl i rysowaliśmy wspólnie :) Świadczy to o tym, że posiadanie szkicowników i rysowanie w plenerze wraca do łask. A przynajmniej mam taką nadzieję :) W sezonie letnim taras będzie czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 12.30-20. We wtorki wejścia na wieżę zamku są bezpłatne, więc nie zwlekajcie z odwiedzeniem tego miejsca. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz